Vzťah žiakov nášho gymnázia k umeniu a ku kultúre vôbec je tradične veľmi dobrý už od vzniku školy. Veľký podiel na jeho formovaní majú vyučujúci slovenského jazyka a literatúry, ktorí si uvedomujú, že aj na nich veľmi záleží, akí mladí ľudia budú školu opúšťať. Preto vynakladali a dodnes vynakladajú maximálne úsilie, obetujúc aj svoj voľný čas, pri vedení krúžkov, pri vydávaní školského časopisu, pri príprave na súťaže, pri organizovaní návštev divadelných predstavení doma, v Bratislave či v Nitre, pri organizovaní besied a exkurzií.
Už po 2. svetovej vojne bol v komárňanskom gymnáziu známy spevácky zbor, na tradíciu ktorého nadviazal folklórny spevácko-tanečný súbor Družba.
Od začiatku 90. rokov nás dôstojne reprezentuje folklórny hudobný a spevácky súbor Mestského kultúrneho strediska a nášho gymnázia Dunaj. Svojimi vystúpeniami je známy nielen v našom okrese, ale aj vo viacerých kútoch Slovenska.
Krúžok dramatického umenia má v našej škole bohaté tradície. Prvé hry naštudovali žiaci už v päťdesiatych rokoch. Na začiatku šesťdesiatych rokov sa jeho práca ešte zintenzívnila, keď žiaci naštudovali niekoľko hier, s ktorými vystúpili na viacerých súťažiach a získali pekné ocenenia. Takýto krúžok pracuje v našej škole aj v súčasnosti. V školskom roku 2004/2005 žiaci naštudovali dve hry, s ktorými vystúpili na školských podujatiach i podujatiach organizovaných v meste a v okrese.
Žiaci nášho gymnázia vynikajúco obstáli v rôznych vedomostných súťažiach. Jednou z nich bola súťaž Modrá vlna, usporadúvaná Česko-slovenským rozhlasom, ktorá preverovala všeobecné vedomosti z rôznych oblastí. Súťažili v nej žiaci gymnázií na Slovensku. Naši žiaci sa na súťaži zúčastnili trikrát, pričom obsadili raz prvé a dvakrát druhé miesto.
Ďalší výrazný úspech sa viaže k súťaži, ktorú pripravovala Česko-slovenská televízia s názvom Desať stupňov ku zlatej. Na nej nás v roku 1980 reprezentovala Jarmila Kobolková, ktorá dosiahla krásny úspech - získala najvyššie ocenenie v odbore literatúry - granátovú jednotku.
Krásny vzťah k písanému slovu vyjadrujú naši žiaci účasťou na súťažiach v umeleckom prednese poézie a prózy, predovšetkým na súťaži Hviezdoslavov Kubín. V minulosti našimi najúspešnejšími recitátormi boli: Zuzana Krajčírová, Mária Gubricová, Hana Bačíková, Jozef Bubák, Peter Zemaník, Eva Dénešová, Juraj Sedláček, Ivan Dorčiak, Roman Šantúr, Marián Hlavatý. V posledných rokoch sa o najväčší úspech zaslúžila Martina Oslejová, keď sa v roku 1998 stala víťazkou celoslovenského kola súťaže Hviezdoslavov Kubín v prednese poézie. Pekné výsledky v tejto súťaži dosiahli v uplynulých rokoch aj Zuzana Kováčová, Zuzana Štefániková, Romana Vicianová, Ľubomíra Bučeková a Martina Chytilová.
Svoje literárne nadanie zúročujú naši žiaci na rôznych literárnych súťažiach. Výrazným úspechom bolo získanie medaily za najlepší autorský kolektív na Slovensku v literárnej súťaži Európa v škole. Dana Ročkaiová získala za svoj nesporný literárny talent najvyššie ocenenie - stala sa celoštátnou víťazkou literárnej súťaže Novomeského Nitra a získala celý rad významných ocenení aj na iných súťažiach. Zuzana Zaťková a Simona Nyitrayová úspešne reprezentovali školu na krajskej úrovni súťaže Európa v škole. Do literárnych súťaží sa veľmi aktívne zapájajú aj naši najmenší - žiaci 8- ročného štúdia. Veľkú radosť sebe i svojej škole pripravil kolektív sekundy v školskom roku 2001/2002, keď sa umiestnil medzi 24 najlepšími zo 724 prihlásených kolektívov v celoslovenskej súťaži Čarovný príbeh, ktorej vyhlasovateľom bola Coca-Cola.

Veľmi dobrou tradíciou v našom gymnáziu sú besedy so spisovateľmi, kritikmi, umelcami, novinármi a prekladateľmi. Tieto stretnutia už desaťročia významnou mierou prispievajú k formovaniu vzťahu našich žiakov k literatúre a k umeniu vôbec.
Dôležitou súčasťou mimovyučovacej činnosti našich žiakov vždy bola ich vlastná tvorba. Svoje práce uverejňovali a uverejňujú predovšetkým v školskom časopise, ktorý začal vychádzať už v šesťdesiatych rokoch s názvom Mladosť. V sedemdesiatych rokoch sa jeho názov zmenil na Študent a s týmto názvom vychádza dodnes.
V našom gymnáziu sa žiaci môžu vzdelávať v niekoľkých cudzích jazykoch - v anglickom, francúzskom, nemeckom a španielskom jazyku. Svoje jazykové zručnosti si každý školský rok overujú na rôznych súťažiach, ktoré absolvujú s vynikajúcimi výsledkami.
V predmete anglický jazyk je najdôležitejšou a najnáročnejšou súťažou každoročne organizovaná olympiáda v anglickom jazyku. Každý školský rok sa na nej zúčastňujú tí najlepší a úspešne reprezentujú našu školu. V posledných rokoch dosiahli najvýraznejšie úspechy Bianka Markosová a Lukáš Moravčík, ktorí získali veľmi pekné umiestnenie v celoštátnom kole. Na krajskej úrovni sa vynikajúco presadili Katarína Szabóová, Michaela Gaľanová, Mária Mészárosová a Miroslav Novotný. Okrem olympiády sa naši žiaci už niekoľko rokov zúčastňujú na súťaži v písaní esejí v anglickom jazyku. Ku kvalitnému vyučovaniu anglického jazyka v našej škole patria aj každoročne organizované vzdelávacie a poznávacie zájazdy do Anglicka.
Aj napriek tomu, že francúzsky jazyk sa v našom gymnáziu vyučuje iba od roku 1990, naši žiaci boli v súťažiach organizovaných v rámci tohto predmetu veľmi úspešní. Každoročne sa zúčastňujú na olympiáde vo francúzskom jazyku a o doteraz najvýraznejší úspech v tejto súťaži sa zaslúžila Soňa Podleiszeková, ktorá sa stala víťazkou celoštátneho kola v školskom roku 2004/2005. Vynikajúco nás reprezentoval aj Miroslav Farkaš, ktorý sa stal celoslovenským víťazom literárnej súťaže Európa v škole vo francúzskom jazyku a zúčastnil sa na európskom kole tejto súťaže v Luxembursku. O ďalší veľmi pekný úspech sa postaral Peter Profant, ktorý sa umiestnil na 5. mieste v celoštátnom kole súťaže Medzinárodné matematické a logické hry vo francúzskom jazyku.
Okrem uvedených súťaží sa naši žiaci úspešne zúčastňujú na hudobných a publicistických súťažiach vo francúzskom jazyku.

Olympiáda v nemeckom jazyku je už dlhé roky najprestížnejšou súťažou v tomto predmete. Medzi žiakmi je obľúbená a každoročne sa na nej zúčastňujú vo veľkom počte. Výrazné úspechy dosiahli Mária Maťašáková a Margita Kissová - obe sa umiestnili v celoštátnom kole. Na krajskej úrovni nás úspešne reprezentovali Dávid Ondrejkovič a Peter Stráňovský.
Okrem súťaží majú žiaci už niekoľko rokov možnosť zdokonaľovať sa v nemeckom jazyku aj prostredníctvom každoročnej návštevy Viedne a návštevy gymnázia vo Waldkraiburgu v Nemecku.
Hoci sa španielsky jazyk vyučuje v našej škole pomerne krátky čas, naši žiaci už preukázali vynikajúce zručnosti v tomto predmete. V olympiáde v španielskom jazyku hneď niekoľkí získali najvyššie možné ocenenie. Sú to: Katarína Riszdorferová - víťazka celoštátneho kola, Koloman Vasi - dvojnásobný víťaz celoštátneho kola a Katarína Šodorová - víťazka celoštátneho kola.
Okrem uvedených žiakov veľmi pekné výsledky dosiahli: Radoslava Borovanová, Martina Štefániková, Zuzana Podmanická a Veronika Lattová.
|
Naši žiaci už niekoľko desaťročí úspešne reprezentujú svoju alma mater na rôznych súťažiach v matematike, vo fyzike, v informatike, v chémii, v biológii a v geografii.
V matematike je základnou súťažou každoročne organizovaná matematická olympiáda. V histórii nášho gymnázia v nej najväčšie úspechy dosiahli Eugen Šimko a Roland Havlitusz, ktorí sa stali úspešnými riešiteľmi celoštátneho kola. V posledných rokoch na ich úspechy nadviazali Bruno Križan, Tibor Peták, Ondrej Ďurčo, Norbert Orság a Peter Gažo, ktorí získali pekné umiestnenia v krajskom kole matematickej olympiády.
Naši žiaci sa okrem matematickej olympiády zúčastňujú na každoročne organizovanej Pytagoriáde, na medzinárodnej matematickej súťaži Klokan a na rôznych korešpondenčných súťažiach.
Na fyzikálnej olympiáde sa žiaci nášho gymnázia zúčastňujú od jej vzniku. Pekné umiestnenia dosahovali a dosahujú predovšetkým na krajskej úrovni. Najvýraznejšie úspechy v minulosti dosiahli: Mikuláš Fehér, Emil Krondiak, Eugen Šimko, Fridrich Valach, Miroslav Čapkovič, Karol Habart, Zuzana Csóková a Henrieta Kajanová. V posledných rokoch k nim môžeme priradiť Norberta Orsága, Martina Boroša a Tibora Szabóa.
Vynikajúco sa darí našim žiakom aj v súťaži v programovaní Zenit. Aktívne sa na nej zúčastňujú od polovice 90. rokov a zatiaľ najvýraznejší úspech dosiahol Peter Ročkai, ktorý sa stal jej úspešným riešiteľom v celoštátnom kole. Peter Mulinka, Vladimír Fekete a Michal Strehovský úspešne reprezentovali našu školu v tejto súťaži na krajskej úrovni.
Žiaci našej školy sa každoročne zapájajú do chemickej olympiády už od vzniku tejto súťaže. Najväčšie naše úspechy sú späté s jej krajským kolom. Vôbec najúspešnejšími riešiteľmi chemickej olympiády v histórii školy sú: Oľga Szabóová, Jarmila Kelleová, Andrea Stračiaková, Peter Kerepecký, Ladislav Baráth, Branislav Kolarovský, Matej Mezey, Peter Gergely, Peter Švec, Miroslav Dubran, Anton Marek a Eszter Hegyi.
Žiaci s vyhraneným záujmom o určitú oblasť biológie môžu svoje schopnosti každoročne preukázať v biologickej olympiáde. Najväčšie úspechy v tejto súťaži dosiahli: Anna Škodáčková - víťazka celoštátneho kola, Mária Nováková a Tibor Plecho - úspešní riešitelia celoštátneho kola, Mirko Bohuš, Kamil Kováč, Marek Szász, Terézia Vargová, Ingrid Moravczová, Iveta Magyarová, Alžbeta Vörösová, Kristína Kuchtová, Martina Čičelová, Tatiana Kubincová, Adam Smolka, Petra Szabóová a Katarína Jakabová - úspešní riešitelia krajského kola.
Dôležitou súčasťou práce v predmete biológia sú každoročne organizované tematické exkurzie a aktívna účasť žiakov na príprave podujatia, ktoré organizuje Liga proti rakovine s názvom Deň narcisov.
Geografická olympiáda sa uskutočňuje každoročne už od roku 1972. Táto súťaž je medzi našimi žiakmi obľúbená a dosahujú v nej pekné výsledky. Medzi najúspešnejších riešiteľov geografickej olympiády patria: Ivan Tapolcsányi, Miroslava Fazekašová, Eva Hrkľová, Ján Mojžiš, Gabriela Fazekašová, Iveta Ténayová, Tomáš Macsai, Nora Lichtenbergová, Miroslav Rusnák, Katarína Balková, Ľubomíra Bučeková. V posledných rokoch najvýraznejšie úspechy dosiahli: Vladimír Zemaník, Igor Prokop, Tibor Plecho, Zuzana Koštialiková, Tímea Krivaneková - úspešní riešitelia celoštátneho kola; Kristína Santusová, Miriam Urbánková, Erika Szabóová, Kamil Ďuračka, Lajoš Valent, Michal Kajan, Eva Mladá, Marek Bočánek, Martina Čičelová, Lucia Andriškinová, Michal Strehovský - úspešní riešitelia krajského kola.
Dôležitou súčasťou práce v predmete geografia je od školského roku 2000/2001 každoročne organizovaná 4-dňová geografická exkurzia so zameraním na turistiku vo Vysokých Tatrách pre žiakov 1. ročníka a kvinty. Medzi žiakmi je táto exkurzia veľmi obľúbená a každý rok sa z nej vracajú obohatení o nové zážitky a skúsenosti.

|
Telesná výchova je v našom gymnáziu jednou z najvýznamnejších zložiek výchovy žiakov. Viacerí naši žiaci sa v minulosti stali reprezentantmi Česko-Slovenska a v súčasnosti viacerí úspešne reprezentujú Slovenskú republiku v rôznych športoch.
Vynikajúcimi výsledkami sa naša škola môže pochváliť v basketbale, vo volejbale, v ľahkej atletike, v plávaní, vo futbale, v rýchlostnej kanoistike, v šachu.
Vari najdlhšiu históriu spomedzi všetkých športov v našej škole má basketbal. Žiaci sa mu venovali prakticky od znovuotvorenia školy a postupne dosahovali vynikajúce výsledky. Naši chlapci boli viackrát majstrami kraja, viackrát postúpili do celoštátneho finále, kde sa umiestnili na prvých troch priečkach.
Za 60 rokov povojnovej histórie našej školy ju reprezentovalo množstvo vynikajúcich basketbalistov: Alfréd Stine, Štefan Tvrdý, Rudolf Pavlovič, Pavol Gubric, Leo Longauer, Rudolf Glič, Milan Citovský, Ivan Melicherčík, Ladislav Glič, František Lošonský, Bohuslav Lukáč, Vasil Ďungel, Ladislav Navrátil, Dušan Tulpík, Martin Slivka, Tomáš Klein, Eduard Šebo, Ján Baláž, Peter Papp. Aj v posledných rokoch naši chlapci úspešne reprezentujú a dosahujú pekné výsledky na krajskej úrovni.
V basketbale dievčat sa o najväčšie úspechy zaslúžili: Anna Jasová, Eva Šišovičová, Helena Kolarovská, Marta Námesná, Viera Holečková, Andrea Schlettová. V uplynulých rokoch nás dievčatá potešili peknými výsledkami na krajskej úrovni.
Naše gymnázium každoročne organizuje medzinárodný basketbalový turnaj, ktorý na počesť bývalého riaditeľa a zanieteného športovca Eduarda Šeba od tohto školského roka ponesie čestný názov Memoriál Eduarda Šeba.
Medzi dievčatami sa najobľúbenejším športom stal volejbal. Naše dievčatá patrili v 70. rokoch medzi absolútnu špičku Česko-Slovenska. Aj v posledných rokoch naše volejbalistky vybojovali niekoľko pekných úspechov, z ktorých najvýraznejším bolo 3. miesto v celoštátnom finále. Tradične sa umiestňujú na popredných miestach v krajských kolách súťaží. V našej škole vyrástli vynikajúce volejbalistky: Júlia Bendeová (neskôr dokonca kapitánka národného družstva žien), Katarína Micháleková, Marta Jandová, Klaudia Sádovská, Viera Súľovská, Alžbeta Adámková, Jana Chudá, Henrieta Ražná, sestry Koczianové, sestry Nagyové, Erika Rešková, Zuzana Becková, Mária Hrabovská, Ivana Citovská, Angela Töltésyová a v posledných rokoch Dominika Valachová.
Dobré meno gymnázia šírili naši žiaci aj v ľahkej atletike. Naši atléti sa presadili aj na celoštátnej úrovni a viacerí sa stali úspešnými reprezentantmi Česko-Slovenska. Tu treba spomenúť predovšetkým Štefana Molnára, všestrannú Juditu Bendeovú, Jozefa Brugovského, Jozefa Mračnu a Tomáša Babiaka. V 80. a 90. rokoch úspešne reprezentovali našu školu v ľahkej atletike na celoštátnej úrovni Ingrid Moravcová, Soňa Demešová, Andrea Bičianová, Viera Vinczeová, Anita Angyalová a Andrea Zsideková. V posledných rokoch pekné úspechy dosiahli Radoslava Stratená, Judita Vargová, Alexandra Malinová, Kristína Salvatová, Zuzana Trenková, Michaela Dubranová, Zuzana Gálová a Barbora Zobáková v celoštátnom finále súťaže v cezpoľnom behu. Z chlapcov dosiahol pekný výsledok Michal Kelle, ktorý nás reprezentoval na majstrovstvách Slovenska vo vytrvalostných behoch.

Plávanie je šport, ktorý neodmysliteľne patrí k nášmu mestu a viaže sa i k našej škole. Naši plavci úspešne reprezentovali a reprezentujú školu a viacerí sa vypracovali na reprezentantov Slovenskej republiky. Najväčšie úspechy dosiahli: Radoslava Stratená - niekoľkonásobná majsterka Slovenska a juniorská reprezentantka SR, Katarína Csomová - viacnásobná majsterka Slovenska a reprezentantka SR, Matej Lepieš - viacnásobný majster Slovenska, Katarína Gálová - viacnásobná majsterka Slovenska. Výborne reprezentovali a reprezentujú naše gymnázium v plávaní aj Zuzana Gálová, Zuzana Pintérová, Peter Varga a Naďa Nemčická.
Žiakmi nášho gymnázia boli aj viacerí vynikajúci reprezentanti ČSSR a SR v rýchlostnej kanoistike. Z tých "starších" treba spomenúť predovšetkým Tibora Soósa. Najväčšie úspechy v tomto športe dosiahol Juraj Bača, ktorý sa stal viacnásobným majstrom Európy a sveta a reprezentoval Slovensko na dvoch posledných OH v Sydney a v Aténach.
V šachu bola v minulosti úspešná Katarína Párnická a v súčasnosti potvrdzuje svoje výnimočné nadanie v tomto športe Zuzana Borošová - viacnásobná držiteľka titulu majsterky Slovenska, víťazka Majstrovstiev Európskej únie do 16 rokov a členka družstva Slovenska, ktoré obsadilo vynikajúce 7. miesto na Šachovej olympiáde.
Spomedzi úspešných futbalistov treba spomenúť bratov Medgyesovcov a v posledných rokoch Petra Léránta, ktorí sa presadili aj v medzinárodnej konkurencii.
Okrem veľmi aktívnej účasti našich žiakov na športových súťažiach naše gymnázium každoročne organizuje celý rad športových podujatí. Dôležité miesto medzi nimi patrí medzinárodnému turnaju v basketbale, volejbale a futbale, na ktorom sa okrem našich žiakov zúčastňujú žiaci Slovenského gymnázia v Budapešti.
Tradične mimoriadne bohatá činnosť nášho gymnázia v telesnej výchove a športe priniesla svoje ovocie a škola sa za posledných 10 rokov štyrikrát umiestnila na 1. mieste v súťaži o najaktívnejšiu školu v športe v okrese. Ešte výraznejší úspech sa viaže k školskému roku 2002/2003, kedy bolo naše gymnázium vyhlásené za vôbec najúspešnejšiu školu v športe v Nitrianskom kraji.
Krásne úspechy našich žiakov a mimoriadne bohatá činnosť našej alma mater je výsledkom vytrvalej, zodpovednej, namáhavej, ale zároveň krásnej a plodnej práce všetkých jej bývalých i súčasných pedagógov. Im patrí poďakovanie za to, že bez ohľadu na svoj voľný čas, na únavu, zdravie či rodinu vždy boli a sú pripravení a ochotní usmerňovať svojich žiakov a odovzdávať im svoje vedomosti a skúsenosti. Robia to s láskou, robia to tak, že vo svojej práci nechávajú kus svojho srdca a vkladajú do nej svoju dušu.
Kapitolu o úspechoch a aktivitách školy môžeme príznačne uzatvoriť ocenením, ktoré v plnej miere potvrdzuje všetko, čo naše gymnázium dosiahlo za uplynulé roky.
V školskom roku 2004/2005 bolo Gymnázium Ľudovíta Jaroslava Šuleka vyhodnotené ako 3. najaktívnejšia škola v Nitrianskom kraji. Je to krásny úspech a všetci veríme, že podobné výsledky sa nám vďaka obetavej práci podarí dosiahnuť aj v budúcnosti.
|