2/2003PC REVUEPeter Orviský
Notebooky od A po Z

Prenosné počítače vo všetkých formách sa v uplynulom roku stali ťahúňom PC biznisu. Notebooky však v oblasti mobilných počítačov ostanú najpopulárnejšími. Dôvod je jednoduchý: v porovnaní s inými mobilnými zariadeniami ponúkajú najväčší komfort, pričom z pohľadu používateľa je práca s nimi prakticky rovnaká ako so stolným PC. Vďaka cenovému poklesu, ale aj vytvoreniu trhu s použitými notebookmi sa tento typ počítačov stal dostupným aj pre širšie kategórie používateľov. Niektoré firmy, ale aj domáci používatelia sa pri plánovaní výmeny osobných počítačov začínajú rozhodovať medzi kúpou klasického stolného PC a notebooku. Najlepšie tento trend dokumentujú štatistiky predajov osobných počítačov a notebookov. Zaujímavá je aj skutočnosť, že o používateľov, ktorí majú záujem o lacnejšie modely, sa čoraz intenzívnejšie zaujímajú aj renomovaní výrobcovia. V ich ponuke sa objavujú lacné modely notebookov, vhodné na nasadenie nielen vo firemnom prostredí, ale aj v domácnostiach.

Z ČOHO SA SKLADÁ NOTEBOOK?
Ešte začiatkom minulého roka platilo, že komponenty, z ktorých sa skladajú notebooky, sa od komponentov používaných na stavbu klasických osobných počítačov dosť významne odlišujú. V momente, keď boli na trh uvedené notebooky koncepcie "Desktop replacement", dostalo toto tvrdenie dosť vážnu trhlinu. O zmenách, ktoré tieto zariadenia priniesli, si povieme priamo pri komponentoch, ktorých sa týkajú.

    q  Displeje.
Sú komponentom, ktorý je na notebooku bezpochyby najviditeľnejší. K ustáleným hodnotám uhlopriečok LCD displejov integrovaných do notebookov 11,3", 12,1", 13,3", 14,1" a 15" pribudli displeje s uhlopriečkou 16"! Displej s uhlopriečkou 16" je pre klasický notebook veľmi veľký a to, samozrejme, na rozmeroch notebooku poznať. Výrobcovia ich integrovali do modelov kategórie Desktop replacement, teda do notebookov, na ktorých sa predpokladá práca v kancelárii alebo doma, nie na cestách. V tomto prípade nie sú nadštandardné rozmery notebooku, “definované” displejom, na prekážku. Výrobcovia tak získali priestor navyše, ktorý sa v prípade notebooku s desktopovým mikroprocesorom zíde na zaistenie dokonalejšieho chladenia.

    q  Procesory.
V ostatných dvoch rokoch sa na trhu objavili mikroprocesory pre mobilné zariadenia aj od trojice výrobcov - AMD, Transmeta a VIA Technologies. Kráľom aj na tomto segmente trhu ostáva Intel. Jeho pozícia je tu paradoxne ešte o niečo silnejšia ako v prípade osobných počítačov. Dôvod je jednoduchý. O mikroprocesory spoločnosti AMD nebol veľký záujem, pretože viacerí poprední producenti notebookov sa obávali problémov s chladením a spotrebou. Tie sa síce napokon ukázali ako neopodstatnené, no v čase, keď sa zdalo, že AMD môže preraziť, nebolo schopné dodávať dostatočné množstvá svojich produktov. Pozícia spoločnosti Transmeta sa nijako významnejšie nemení, jej čipy možno nájsť v subnotebookoch. Nové šance sa pre tohto výrobcu otvárajú v segmente tablet PC. VIA Technologies z tohto segmentu potichučky “vycúvala” a prakticky jedinou oblasťou, kde jej mikroprocesory nájdeme, sú notebooky kategórie desktop replacement s agresívnou cenou. Prevaha Intelu sa prejavuje nielen v jeho pozícii na trhu, ale aj v tom, že výrobcom notebookov ponúka široké portfólio produktov. V súčasnosti sa v ponuke výrobcov nachádzajú notebooky s mikroprocesormi Celeron (s jadrom Tualatin), Pentium III, Celeron (s jadrom Willamette) a Pentium 4. V prípade všetkých spomenutých rodín je dostupných niekoľko modelových radov. Základom na použitie v notebookoch sú mikroprocesory s doplnkovým označením Mobile. Ide o upravené verzie mikroprocesorov pôvodne navrhnutých pre desktopy. V prípade rodín Mobile Pentium III, Mobile Celeron s jadrom na báze NetBurst a Mobile Pentium 4 ide o mikroprocesory vybavené podporou technológie riadenia spotreby Intel SpeedStep. V prípade, že má byť vyrobený notebook s dlhšou prácou na batérie či mininotebook, sú k dispozícii mikroprocesory Pentium III LV (Low Voltage) a ULV (Ultra Low Voltage), ktoré sa od verzií Mobile líšia ešte nižšou spotrebou.
Na poli mikroprocesorov nás v tomto roku čaká významná zmena, ktorá – ako inak – bude spojená s Intelom. S ohľadom na špecifické potreby notebookov sa totiž Intel rozhodol vyvinúť prvý mikroprocesor pre notebooky takpovediac od počiatku. Všetky doterajšie notebookové mikroprocesory Intelu (AMD i VIA Technologies) boli totiž vytvorené z mikroprocesorov pôvodne navrhnutých pre stolné počítače optimalizáciou spotreby a doplnením niektorých prvkov a technológií. Spomínaný mikroprocesor je zatiaľ známy ako Banias. Na trh bude uvedený pod označením Centrino, ktoré však na rozdiel od doterajšej praxe zahŕňa nielen mikroprocesor, ale aj čipovú súpravu a radič pre sieťové rozhrania (klasické i bezdrôtové siete). Intel už oznámil, že s uvedením mikroprocesora Banias prispôsobí ceny ostatných rodín mikroprocesorov používaných v notebookoch tak, aby korešpondovali s cenami desktopových verzií! Znamená to, že ceny notebookov opäť klesnú!

    q  Grafika.
Grafika bola vždy komponentom, ktorý pri porovnávaní výkonnosti notebooku so stolným počítačom degradoval výkon notebooku. Toto konštatovanie síce platí aj dnes, situácia je však oveľa lepšia ako kedykoľvek v minulosti. Súboj výrobcov grafických čipov, spoločností ATI a nVidia, je totiž rovnako intenzívny v oblasti notebookov ako pri desktopoch. Pochopiteľne, najvýkonnejšie čipy sa vinou svojich energetických nárokov a nárokov na chladenie v notebookoch nevyskytujú. I tak je však výkon grafických akcelerátorov v notebookoch postačujúci nielen na prácu v kancelárskych aplikáciách (tu splní nároky aj grafické jadro integrované do čipovej súpravy), ale aj v grafických aplikáciách, pri prehrávaní videa a dokonca ani moderné hry nemusia byť tabu!

    q  Pevné disky.
Sú v podobnej situácii ako grafika. Našťastie v poslednom období sa štandardom v tejto oblasti stali pevné disky s rozhraním ATA/100. Ešte väčší prínos z tohto hľadiska mal nástup 5400-otáčkových diskov, ktoré pomaly, ale isto vytláčajú svojich 4200-otáčkových predchodcov. Trendom, ktorému sa azda ani netreba venovať, je rast kapacít. Pevné disky sú vo vybraných notebookoch inštalované v rámikoch umožňujúcich ich jednoduchú výmenu. Takéto riešenie sa využíva najmä v podnikovom prostredí, kde sa o jeden notebook delí niekoľko používateľov, každý z nich má vlastný disk, na ktorom má operačný systém i údaje.

    q  CD/DVD Mechaniky.
Mechanika CDROM sa stáva prežitkom, vhodným iba ak do lacného notebooku, určeného na prácu v kancelárii. Mohutný nástup totiž zaznamenávajú mechaniky CD-RW, ktoré ponúkajú používateľom možnosť zápisu, a cenový rozdiel sa aj v tejto oblasti začína znižovať. Ak je notebook výkonnejší, je dobrým zvykom integrácia DVD mechaniky, ktorá ponúka používateľovi ďalšie možnosti využitia notebooku (sledovanie filmov a práca s multimediálnymi encyklopédiami), prípadne mechanika typu Kombo (kombinovaná DVD mechanika s CD-RW). Špecialitou posledných mesiacov sú DVD zapisovačky. V minulom roku ich do svojich notebookov implementovali iba Apple, Sony a Toshiba, ale tento rok sa stane DVD zapisovačka štandardom minimálne v multimediálnych notebookoch umožňujúcich spracovanie videa.

    q  Pamäte.
Osvedčené SDRAM sú výsadou mininotebookov a lacných prístrojov. Pri výkonných modeloch, založených na mikroprocesoroch Pentium 4 či Athlon, je už štandardom podstatne výkonnejšia pamäť typu DDRAM. Pokiaľ ide o kapacity, s nástupom Windows XP sa stalo 128 MB minimom a notebooky umožňujúce integrovať 1 GB pamäte nie sú nič nezvyčajné.

    q  Rozhrania.
Klasické komunikačné porty (paralelný, sériové či PS/2), sa pomaly z notebookov vytrácajú. Azda najvzdorujúcejším zástupcom zo spomenutej skupiny portov je paralelný, s ktorým sa ešte občas možno stretnúť. Integrácia ostatných je dnes skôr zvláštnosťou. Všetky spomenuté rozhrania na notebookoch úspešne nahradili porty USB. Niektoré notebooky už disponujú aj jeho rýchlejším variantom USB 2.0, známym pod názvom HiSpeed USB. Počet implementovaných konektorov sa pohybuje od jedného do štyroch, pričom najčastejšie bývajú na notebookoch jeden až dva porty USB. Na notebookoch z kategórie multimediálnych sa udomácnilo rozhranie FireWire, ktoré býva najčastejšie zastúpené jediným konektorom, výnimočne sa môžeme stretnúť s dvojicou.

    q  Komunikačné rozhrania.
Modem a sieťová karta pre LAN sú samozrejmosťou, bez ktorej dnes notebook jednoducho nie je úplný. V závislosti od výrobcu a modelu notebooku je zvyčajné doplnenie niektorého z adaptérov na komunikáciu v bezdrôtových sieťach. Najčastejšie sa možno stretnúť s adaptérmi WiFi (WLAN), o niečo zriedkavejšie s Bluetooth. Niektoré modely dodávané bez týchto rozhraní sú na ich implementáciu pripravené. V prípade, že postupom času budete chcieť notebook o takéto rozhranie rozšíriť, nenarazíte na nijaký problém. Aj notebooky, ktoré neumožňujú zabudovať moduly WiFi či Bluetooth, je možné o tieto komunikačné rozhrania doplniť, na trhu sú totiž adaptéry v podobe kariet PC Card alebo zariadení USB. Keď sme pri bezdrôtových sieťach, netreba zabúdať na GPRS. Táto technológia je obyčajne podporovaná pripojením vhodného mobilného telefónu, ktorý s notebookom komunikuje prostredníctvom sériového alebo IrDA portu. Na trhu sú však dostupné aj karty vo formáte PC Card, ktoré ponúkajú rovnaké možnosti. Úplne ojedinelým riešením je notebook so zabudovaným modulom GPRS, do ktorého stačí vložiť SIM kartu (na našom trhu je v tomto vyhotovení dostupný iba Umax).

    q  Výmenné moduly.
Pri notebookoch strednej a vyššej kategórie sa stali bežnými CD/DVD mechaniky, disketové jednotky integrované do výmenných modulov. V rovnakom vyhotovení bývajú dodávané aj pevné disky a doplnkové batérie, pričom najmä naposledy menované sa medzi používateľmi tešia veľkej obľube. Tento jednoduchý princíp poskytuje používateľom voľnosť v smere využívania spoločného príslušenstva (čo ocenia najmä podniky) a úpravy konfigurácie notebooku podľa aktuálnej potreby. V poslednom období došlo pri jednotlivých značkách ku konsolidácii výmenných modulov, vďaka čomu je možné rovnaké príslušenstvo využívať pri viacerých typoch notebookov. V minulosti bolo bežné, že výmenné moduly “pasovali” iba do jednej rodiny notebookov. Idylku v tomto smere ruší iba skutočnosť, že každý výrobca používa vlastné mechanické vyhotovenie modulov, čo znižuje možnosť ich vzájomnej výmeny medzi používateľmi. V tomto smere sa však výrazná zmena nedá očakávať.

    q  Rozširujúce stanice.
Tieto zariadenia donedávna podporovali iba najdrahšie modely notebookov, veď toto príslušenstvo samo osebe patrí k tomu najdrahšiemu, čo je na trhu s notebookmi. V súčasnosti výrobcovia notebookov integrujú podporu pre docking station aj pri modeloch strednej triedy. Rozširujúce stanice sa vyrábajú v dvoch základných druhoch. jednoduchší je takzvaný replikátor portov, druhým je plnohodnotná docking station. Replikátor portov je jednoduchší a často obsahuje iba porty na pripojenie periférnych zariadení (paralelný, sériový, dvojicu PS/2, VGA pre externý monitor, výnimočne modem, LAN aj USB). Najčastejšie sa toto zariadenie využíva v kanceláriách, kde vďaka nemu nemusí používateľ po príchode prepájať notebook so všetkými periférnymi zariadeniami, ale pripojí iba replikátor. Docking station je zložitejšie zariadenie a býva dostupné vo viacerých vyhotoveniach. Toto zariadenie vždy obsahuje kompletnú škálu portov a komunikačných rozhraní podporovaných notebookom. V prípade vyšších modelov je do docking station možné zabudovať bežné rozširovacie karty (v súčasnosti PCI), prípadne druhý pevný disk, disketovú mechaniku či niektorú z optických jednotiek. Podobne ako v prípade výmenných modulov aj pri rozširujúcich staniciach platí, že každý výrobca má vlastný typ zbernice a rôzne je aj jej umiestnenie. Pokiaľ ide o jednoduchšie verzie, známe ako replikátory portov, prekvapuje ma, že výrobcovia ešte nesiahli po riešení na báze portu USB. Taký replikátor portov USB by bol na rozdiel od dnes používaných riešení jednoduchší a aj lacnejší. Zatiaľ toto zariadenie nemá v ponuke žiadny výrobca, čo je škoda.

    q  Vyhotovenie.
Ďalšou z dôležitých vecí na notebooku, ktorá sa obyčajne podceňuje, je jeho mechanická konštrukcia a použité materiály. Tie majú vplyv na hmotnosť notebooku, ale najmä na jeho mechanickú odolnosť. Práve tá vo významnej miere určuje, aká bude životnosť notebooku pri každodennom používaní. Plastové telo notebooku síce znamená nižšiu hmotnosť, ale minimálne veko displeja by malo byť z horčíkovej zliatiny. Displej je totiž nielen jedným z najdrahších komponentov notebooku, ale aj najzraniteľnejším. Šetrenie v tomto smere by sa nám nemuselo vyplatiť. Ak sa už rozhodnete šetriť a kúpiť notebook s plastovým puzdrom, investujte časť z ušetrených prostriedkov do vhodnej tašky na prepravu notebooku.

    q  Batérie.
Podobne ako v predchádzajúcich rokoch v oblasti batérií dochádza ku kontinuálnemu zvyšovaniu kapacity. Bohužiaľ, na tom, čo používateľov notebookov zaujíma najviac – výdrži notebookov pri práci na batérie – sa to neprejavuje. Dôvod je jednoduchý: prírastok kapacity batérií totiž “pohltí” nárast spotreby nových, výkonnejších komponentov. Bežný notebook dnes rovnako ako pred rokmi umožňuje približne dve hodiny práce na batérie, pričom je jedno, aký výkon vám poskytne. Výnimočným zjavom sú notebooky, ktoré vydržia pracovať viac ako tri hodiny, a v prípade notebookov s výdržou nad hranicou štyroch hodín sa zvyčajne používa dvojica batérií. Trocha nepochopiteľný sa mi však zdá prístup výrobcov notebookov, ktorí v prípade, že je notebook vybavený mikroprocesorom s nižšou spotrebou, “automaticky” doň implementujú batériu s nižšou kapacitou. Toto počínanie má opodstatnenie v prípade mininotebookov, ale inde...? Naozaj neviem, prečo by batéria s kapacitou 6000 a viac mAh, ktorá sa bežne používa pri notebookoch desktop replacement, nemohla byť implementovaná v notebooku s mobilným mikroprocesorom. V takomto prípade by neraz bolo možné dosiahnuť dobu práce na jedinú batériu, ktorá by sa veľmi priblížila dĺžke pracovného času! Ktovie, možno sa raz dočkáme... Úplne na záver som si nechal notebooky, ktoré nemajú zabudovaný nijaký zdroj napájania. Áno, ide o prístroje z kategórie desktop replacement. Niektorí výrobcovia k týmto notebookom dodávajú externé batériové moduly, vďaka ktorým je možné aj s takýmto prístrojom pracovať na ľubovo ľnom mieste, je to však riešenie naozaj iba pre prípad núdze a aj výdrž notebooku sa pohybuje okolo jednej hodiny.

ČLENENIE NOTEBOOKOV.
Nami dlhodobo používané členenie notebookov definuje nasledujúce skupiny: ultraprenosné notebooky, lacné notebooky, kancelárske notebooky, multimediálne a výkonné notebooky. Zo spomenutej štvorice typov došlo v poslednom období takmer k splynutiu posledných dvoch kategórií. Situácia na trhu sa však nezjednodušila. Minulý rok sa totiž v ponuke výrobcov objavili ďalšie dve skupiny notebookov: desktop replacement a tablet PC. Pokúsme sa teda jednotlivé kategórie charakterizovať.

    q  Lacné notebooky.
Spoločným menovateľom notebookov tejto triedy je nízka obstarávacia cena. Kým pred pár rokmi sa za lacný notebook dal považovať notebook s cenou pod 100 000 Sk, dnes sa za vhodnú hranicu triedenia považuje suma 60 000 Sk, na trhu sa však možno stretnúť aj s lacnejšími modelmi. Konfigurácia typického lacného notebooku dnes vyzerá takto: Celeron (do úvahy prichádza aj Duron či VIA), pamäť SDRAM, pomalší pevný disk, mechanika CD-ROM a disketová mechanika (obe integrované v tele notebooku). Výdrž batérie je v rozmedzí od jednej do dvoch hodín. Pri niektorých notebookoch tejto kategórie ešte nájdete aj sériové porty, iní výrobcovia podporujú iba USB. Pokiaľ ide o uhlopriečku displeja, tá je najčastejšie 13,3". Iba výnimočne sa môžete pri prístroji tohto typu stretnúť so 14" displejom. V notebookoch tejto triedy by ste márne hľadali výmenné moduly či zbernicu umožňujúcu pripojenie replikátora portov alebo docking station. V úlohe operačného systému sa používa Windows XP Home Edition.

    q  Kancelárske notebooky.
Máme na mysli notebooky, ktoré sú určené výhradne na prácu s kancelárskymi aplikáciami. Z toho vyplýva, že ich výkon nemusí byť špičkový a aj podpora pre prácu s multimédiami je o niečo skromnejšia. Konfigurácia je podobná ako v predchádzajúcom prípade. Základom je 13,3" displej, ale v závislosti od ceny to môže byť až 15". Pre kancelárske aplikácie bez problémov vystačíte s Celeronom, pamäťou SDRAM, integrovanou grafikou, pomalším diskom a mechanikou CD-ROM, prípadne CD-R/W. Z portov sa stretnete pravdepodobne s kombináciou USB a paralelný. V niektorých prípadoch je k dispozícii systémový konektor na pripojenie replikátora či docking station. Pri notebookoch tejto kategórie by sme ho jednoznačne odporúčali. Z komunikačných rozhraní tu isto nájdeme modem a lokálnu sieť. Ako operačný systém sú vhodné Windows 2000 a Windows XP Professional Edition.

    q  Multimediálne notebooky.
Základom je displej s uhlopriečkou 14 až 15", výkonný mikroprocesor (Pentium 4), výkonný grafický adaptér (GeForce, ATI) s podporou prehrávania DVD, pamäť DDR, výkonný pevný disk s kapacitou 60 GB, DVD mechanika, prípadne mechanika kombo alebo DVD napaľovačka. Z rozhraní sú obvykle zastúpené iba modernejšie USB a FireWire, výnimočne je k dispozícii paralelný port. Sieťové rozhranie a modem sú samozrejmosťou. Dobrým zvykom výrobcov je implementácia kvalitnejších reproduktorov. Výnimočne sa možno stretnúť s VGA i TV výstupom. Tento typ notebookov postupom času akosi splýva s inými kategóriami, niektorí používatelia i výrobcovia dokonca vidia perspektívu v splynutí segmentov kancelárskych, multimediálnych a výkonných modelov.

    q  Výkonné notebooky.
Táto kategória je akýmsi hybridom multimediálnych a kancelárskych notebookov. Ide o výkonné systémy s 15" displejom (výnimočne 14,1"), ktoré sú však optimalizované na použitie v kancelárskom prostredí. Základom je výkonný mikroprocesor (Pentium 4). Pamäť je typu DDR, integrovaná grafika, CD-RW napaľovačka, mechanika DVD alebo kombo, rýchly pevný disk. Okrem USB v tejto kategórii určite nájdete i paralelný port a niektorí výrobcovia ešte vždy podporujú aj sériový port. Samozrejmosťou v tejto kategórii je prítomnosť systémového konektora umožňujúceho pripojenie docking station či replikátora portov, rovnako aj podpora výmenných blokov. V úlohe operačného systému sú tu nasadzované Windows 2000 a postupne aj Windows XP Professional Edition.

    q  Mininotebooky.
Táto kategória sa často označuje aj pojmami subnotebooky alebo ultraprenosné notebooky. Ako jediná má exaktne stanovené identifikačné znaky. Aby mohol byť notebook zaradený do tejto kategórie, musí spĺňať nasledujúce požiadavky: rozmery zatvoreného notebooku musia byť menšie ako stránka formátu A4, hmotnosť musí byť pod 2 kg, všetko ostatné je ponechané na výrobcovi. Toto je rámcová špecifikácia, ktorú už pred peknými pár rokmi vytvorila spoločnosť Intel a niekoľko jej partnerov. Každoročne je potom táto špecifikácia dopĺňaná o detailné informácie viažuce sa na konkrétne parametre rozhodujúcich komponentov pre najbližšie obdobie. Konfigurácia mininotebookov vyzerá takto: 11,3" alebo 12,1" TFT displej (niektorí výrobcovia ponúkajú polysilikónové), mikroprocesor s nízkou spotrebou (Pentium LV, ULV alebo Crusoe), pamäte SDRAM, integrovaná grafika a pomalší pevný disk. Optické mechaniky a disketové jednotky sa dodávajú v externom vyhotovení. Podporované rozhrania sú závislé od výrobcu a konkrétneho modelu. Hitom tohto roka budú mininotebooky s mikroprocesorom Banias a technológiou Centrino od spoločnosti Intel. V prípade notebookov tejto kategórie je ako operačný systém nasadzovaný Windows XP Professional Edition alebo Windows 2000.

    q  Tablet PC.
Novinka minulého roka vyvolala nemálo diskusií, a to aj napriek tomu, že jej masový príchod na trh možno očakávať až v priebehu tohto roka. Tablet PC oprávnene vzbudzuje pozornosť používateľov a veľké nádeje zo strany Microsoftu i výrobcov. Minimálne z pohľadu hardvérovej špecifikácie sa tablet PC do istej miery prekrýva s mininotebookmi. Zásadnou odlišnosťou je skutočnosť, že tablet PC umožňujú ovládanie a vkladanie textu prostredníctvom pera, prípadne hlasu. Navyše sa v tejto kategórii ponúkajú dva typy zariadení. Prvé vychádzajú z klasických mininotebookov, druhé nedisponujú nijakou klávesnicou. Už v roku 1993 uviedla na trh spoločnosť Compaq Computer notebook, ktorý používal na ovládanie pero. Model sa volal Concerto a podobne ako v prípade tablet PC bolo dokonca možné použiť pero aj na zadávanie údajov. Podobne ako aj niektoré dnešné “pravé” tablet PC bol celý notebook integrovaný do LCD monitora, pričom sa mohol používať aj bez klávesnice (tá bola odnímateľná). [Konfigurácia: Intel 486SL, 25 MHz, 4 MB RAM, 250 MB HDD, FDD, LCD 640 × 480/16, 300 × 230 × 50 mm, 3 kg, MS DOS 6.0, Windows for PenComputing v 1.0, MS Excel 4.0 for PenComputing, NoteTaker (výrobca InkWare), cena asi 120 000 Sk]. ž Notebooky desktop replacement. Táto kategória notebookov sa na trhu výraznejšie presadila v minulom roku. Niektorí výrobcovia notebookov chceli takýmto spôsobom odlíšiť notebooky, do ktorých implementovali najvýkonnejšie mikroprocesory, pôvodne určené pre stolné počítače. Vznikli tak výkonné notebooky, ktoré však mali isté problémy s chladením a výdržou pri práci na batérie. Postupom času došlo aj v tejto kategórii notebookov k istej segmentácii, a tak sa môžeme dnes pod označením desktop replacement stretnúť s veľmi rôznorodou ponukou notebookov, pričom niektoré z nich nedisponujú ani zabudovanou batériou. O hardvérovej špecifikácii sa tu prakticky nedá hovoriť, uhlopriečka displejov sa pohybuje v rozmedzí od 13,3" do 17" (prídu v tomto roku!), mikroprocesory sú najčastejšie desktopové Pentiá 4, ale nájdu sa aj modely s mikroprocesormi VIA a AMD. Pamäte sú najčastejšie DDR, ale pri modeloch s mikroprocesormi nájdete aj SDRAM. Široká je škála pevných diskov a optických mechaník. Spomedzi rozhraní sú zvyčajné modernejšie USB a FireWire.

    q  PRÁCA S NOTEBOOKOM
V prípade, že ste v práci, je zrejmé, na čo vám notebook slúži (alebo by aspoň mal...). Ak ste si správne zvolili notebook, môžete ho po príchode do práce pripojiť do docking station a pracovať s ním ako s bežným počítačom. V docking station a k nej totiž môžete mať pripojené všetko, čo s notebookom na cesty nemôžete nosiť, ale v kancelárii oceníte (tlačiareň, externý monitor, klávesnicu, myš a lokálnu sieť). Keďže cena docking station je dosť vysoká, veľkej obľube sa tešia aj replikátory portov, ktorých možnosti sú však skromnejšie. No aj s ich podporou môžete všetko potrebné pripojiť “jedným ťahom” a nemusíte sa hrabať v spleti káblov. Vhodným doplnkom v tomto prostredí je nabíjačka akumulátorov. Tá totiž dokáže batériu nabiť rýchlejšie, ako keď sa tak deje s batériou zabudovanou v tele notebooku. Ak nemáte externú nabíjačku a notebook nepoužívate trvalo, môžete zvýšiť rýchlosť nabíjania prechodmi do úsporných režimov, lebo pri zapnutom notebooku je batéria dobíjaná pomalšie ako pri vypnutom. Ak občas pracujete doma, prípadne počas služobných ciest v hotelovej izbe, isto svoj noteboook nepoužívate výhradne na prácu. Práve táto skupina používateľov totiž najčastejšie žiada podporu multimédií, počínajúc kvalitnejšou reprodukciou zvuku a končiac prehrávaním filmových DVD. Niektoré modely notebookov sú na takéto kúsky dokonca špeciálne vybavené a umožňujú sledovanie DVD diskov s podobným komfortom ako domáce kino. Ak pripojíte k TV výstupu kvalitný prijímač a k optickému zvukovému výstupu zvukovú aparatúru, naozaj vám nebude nič chýbať. Pri niektorých typoch notebookov nemusíte mať prístroj ani poruke, pretože disponujú aj diaľkovým ovládaním. Najčastejšie používaný dopravný prostriedok môže vo výraznej miere ovplyvniť aj výber notebooku. Ak používate notebook v aute, jestvujú dve možnosti. V prípade, že máte k dispozícii vodiča, môžete si v ňom spraviť dostatočné pohodlie na prácu aj s rozmernejším notebookom. Vhodným doplnkom je zariadenie umožňujúce napájanie počítača z palubnej siete automobilu – car adapter. Ten oceníte aj v prípade, ak šoférujete sami. Vtedy budete zrejme na notebooku pracovať počas prestávok, car adapter však môže pracovať aj počas cesty. V prípade, že je to váš bežný spôsob práce, vhodným doplnkom je pracovná doska pripevniteľná na volant. Pri cestách vlakom je použitie notebooku tiež bezproblémové. Obmedzovať sa nemusíte ani v otázke rozmerov notebooku, problémom však môže byť nedostupnosť elektrickej energie, ktorou by ste dobili batériu. Aj pri ceste lietadlom je možné používať notebook. Komfort jeho použitia je závislý od toho, akou triedou cestujete. V turistickej si bez obmedzovania okolia môžete dovoliť prácu s mininotebookom. Do prvej triedy sa zmestíte aj s niečím rozmernejším. Rozdiel je aj v napájaní. Kým v prvom prípade sa musíte uspokojiť s energiou z vašej batérie, v prípade prvej triedy je v sedadle zabudovaný konektor na pripojenie k palubnej sieti lietadla. Má to však jeden háčik. Musíte disponovať adaptérom, ktorý umožní pripojenie vášho typu notebooku. Toto zariadenie sa dá kúpiť na letiskách, ale oplatí sa, iba ak cestujete častejšie. Významným obmedzením z pohľadu používania notebooku na palube lietadla je rešpektovanie predpisov leteckých spoločností. Notebook nesmiete používať pri štarte a pri pristávaní. Počas letu nesmiete používať mechaniku CDROM. Tu sa politika jednotlivých spoločností mierne líši. Pri niektorých stačí nemať v mechanike vložené žiadne médium, pri iných musíte mať notebook bez tejto mechaniky, prípadne musíte modul s ňou z tela prístroja vybrať. Obvyklé je použitie notebookov v letiskových halách či hotelových priestoroch, ako sú haly či kaviarne. V zahraničí nie je problém vidieť ľudí pracujúcich na notebookoch aj v reštauráciách či v parkoch. U nás to však nie je úplne bežný jav.

    q  KÝM SA VYDÁME NA CESTU...
Ak budete cestovať, pripravte na cestu aj váš notebook. Skontrolujte batériu, výmenné moduly, uistite sa, že máte k dispozícii zásuvku do elektrorozvodnej siete, ktorá sa používa v krajine, do ktorej cestujete. Rovnako si preverte typ používaného telefónneho ukončenia, ak plánujete využívať vzdialený prístup prostredníctvom modemu. Ak máte k dispozícii rezervnú batériu, určite si ju pribaľte, rovnako ako CD-ROM médium umožňujúce obnovenie softvéru na vašom notebooku, ovládače a zálohu vašich údajov, človek nikdy nevie, aká pohroma ho na cestách stretne! Na prepravu je, samozrejme, ideálnym riešením vypnutie notebooku a uloženie do špeciálneho kufríka či tašky. Ak však budete potrebovať použiť notebook aj v priebehu cesty, nemusíte ho vypnúť, ale iba uviesť do režimu Hibernate (Stand By), ktorý vám zaručí rýchlejší prechod do pracovného režimu. Ak cestujete lietadlom, potom nezabudnite, že počas letu je na palube zakázané používať CD prehrávače a to isté platí aj o CD-ROM mechanike notebooku. V takomto prípade je výhodnejšie vlastniť notebook, ktorý umožňuje vybrať CD-ROM mechaniku a na jej miesto vložiť sekundárnu batériu. Okrem dobrého pocitu, že neohrozíte vlastnú bezpečnosť a, samozrejme, ani bezpečnosť svojich spolucestujúcich, predĺžite tak dĺžku práce na notebooku.

    q  NOTEBOOK A ÚDRŽBA
Zásahy do notebooku by mali vykonávať vyškolení servisní technici, nájde sa však zopár drobností, na ktoré si môžete trúfnuť aj sami. Pravdaže, musíte mať na zreteli, čo si môžete dovoliť. Tu je krátky zoznam činností, na ktoré by ste v tomto smere isto nemali zabúdať. Displej môžete pokojne očistiť, samozrejme, pri tejto činnosti musíte byť maximálne opatrní (na plochu displeja sa nesmie tlačiť). Osvedčeným čistiacim prostriedkom je na tento účel lieh a nástrojom mäkká tkanina. Klávesnicu a polohovacie zariadenie je možné očistiť v závislosti od typu a intenzity znečistenia, niekedy stačí vysávač a kefka na zuby alebo štetec, pomocou ktorého uvoľníme a odsajeme prach a drobné nečistoty. Na očistenie hmatníkov vystačíte s handričkou navlhčenou v roztoku saponátu (s vodou opatrne). Batérie notebookov nevyžadujú priebežnú údržbu, jediné, čo môžete spraviť, je skontrolovať čistotu kontaktov, a to nielen priamo na batérii, ale aj na notebooku, aby mala batéria po vložení dokonalý kontakt.

    q  DOPLNKY
Kým pri klasických počítačoch je možnosť postupného dopĺňania nových zariadení veľmi jednoduchá, pri notebookoch je to v podstate nemožné. Jediné rozhranie, ktoré je na takéto účely k dispozícii, je slot pre karty PC Card, no ten má isté obmedzenia. K notebookom je však možné pripojiť množstvo periférnych zariadení, z ktorých sú mnohé vyvinuté špeciálne na použitie v spojení s notebookmi. Ponuka na trhu s doplnkami pre notebooky je naozaj široká.

      
  •    Výmenné moduly. Ponuka v tejto oblasti je obmedzená neexistenciou štandardu medzi výrobcami. V prípade, že váš notebook disponuje šachtou pre výmenné zariadenia, pravdepodobne výrobca notebooku pre ňu ponúka mechaniky CD/DVD, pevné disky a batérie. Ponuka sa môže líšiť s ohľadom na konkrétneho výrobcu a model.
  •   
  •    Replikároty a docking station. Aj v tejto oblasti je situácia identická s predchádzajúcou a na výber nebudete mať priveľa.
  •   
  •    Adaptéry pre PC Card. Prednedávnom boli v tomto vyhotovení ponúkané najmä doplnky v podobe modemov, sieťových kariet alebo radičov jednotiek CD-ROM a externých pevných diskov. Prvé dva typy zariadení sa v ponuke výrobcov ešte vždy nachádzajú, doplnili ich však ďalšie. Vo vyhotovení PC Card si dnes môžete kúpiť nielen karty na bezdrôtovú komunikáciu (WiFi i Bluetooth), ale aj pevný disk, TV prijímač či snímač odtlačkov. Na trhu sú karty od výrobcov notebookov, ale aj od nezávislých producentov, pričom ponuka je skutočne pestrá.
  •   
  •    Periférie. Nie, nechceme sa venovať klasickým perifériám, ktoré, samozrejme, môžete rovnako ako ku klasickému počítaču pripojiť aj k notebooku (myši, klávesnice, modemy, tlačiarne a ďalšie). Mnoho výrobcov totiž ponúka pre notebooky špeciálne periférne zariadenia, ako sú numerické klávesnice, špeciálne verzie myší, videokamery či svietidlá na osvetlenie klávesnice.