Category Archives: Geografia
Geografia
Vyučujúci geografie:
- Mgr. Ladislav Dragon
- Mgr. Judita Ódor Vargová
Kabinet geografie sa nachádza na druhom poschodí č. dverí 215.
Ciele predmetu:
Geografia rozvíja súbor kľúčových kompetencií, ktoré majú prevažne priestorový a integrujúci charakter. Považuje sa za ne súbor vedomostí, zručností a schopností, ktoré vie žiak správne skombinovať a tak porozumieť, interpretovať a prakticky využívať danosti krajiny.
Geografická olympiáda:
Geografická olympiáda (GO) je určená žiakom základných škôl, osemročných gymnázií a stredných škôl so záujmom o geografiu a iné geografii príbuzné vedné odbory. Člení sa na 9 kategórií a organizuje sa v 4 kolách – školskom, okresnom, krajskom a celoštátnom. Najlepší súťažiaci zo stredných škôl sa zúčastňujú Medzinárodnej geografickej olympiády (IGEO) a Stredoeurópskej geografickej olympiády a žiaci zo základných škôl National Geographic World Championship.
Študenti, ktorí majú hlbší záujem o geografiu, sa zapájajú do geografickej olympiády. Cieľom tejto súťaže je ďalej rozvíjať záujem o uvedený predmet a podporiť rozširovanie ich geografických vedomostí.
Geografické exkurzie:
Každá exkurzia by mala mať okrem náučného cieľa i výchovný cieľ. V čom spočíva? Žiaci spoznávajú historické pamiatky, výsledky práce mnohých ľudí, nenásilne sú vedení k tomu, aby si vážili a chránili svoje okolie. Pri návšteve výrobného podniku, ktorého produkty sa exportujú do sveta, učíme žiakov chápať globalizáciu, význam spolupráce. Pozorujú náročný výrobný proces, lepšie chápu cenu tovaru a svoju zodpovednosť za vcelku bežné veci, ktoré vlastnia. Žiaci sú nútení plniť si základné povinnosti, ktoré na exkurzii dostanú. Musia sa prispôsobovať kolektívu, požiadavkám okolia – spolužiakov, učiteľa či sprievodcu. V neposlednom rade exkurzie ponúkajú široké možnosti, ako vychovávať žiakov k estetickému cíteniu. Učíme žiakov všímať si prírodné krásy, krásy umenia, krásu okolitej krajiny.
1. Exkurzia do Vysokých Tatier so zameraním na vysokohorskú turistiku
Naši študenti 3. ročníka pod vedením Mgr. Ladislava Dragona sa každoročne zúčastňujú v dvoch turnusoch geografickej exkurzie do Vysokých Tatier.
Cieľom exkurzie je pozorovanie fauny a flóry a neživej prírody vo Vysokych Tatrách. Vertikálna zonálnosť rastlinstva. Študenti pri ideálnom počasí prekonajú výškový rozdiel od 110 m.n.m – KN po 1884 m.n.m – Batizovské pleso; návštevu Belianskej jaskyne; zaujímavosti turistických chodníkov, napr. Rainerova chata, Studenovodské vodopády atď.; prehliadku centra Banskej Bystrice… Študenti po absolvovaní exkurzie vypracujú seminárnu prácu, v ktorej spracujú informácie a postrehy.
Táto exkurzia trvá 4 dni v termínoch máj a jún.
2. Exkurzia do NP PIENINY – Haligovce
Každoročne sa uskutočňuje v mesiaci jún pod vedením Mgr. Ladislava Dragona geografická exkurzia do NP PIENINY pre 1. ročníky.
Cieľom exkurzie bolo pozorovanie fauny a flóry a neživej prírody v Pieninách. Študenti pozorovali prielom Dunajca, ktorý je jednou z najkrajších prírodných rezervácií v Európe. V dĺžke 8,5 km ho vymodelovala rieka Dunajec v podloží pieninského úseku bradlového pásma. Údolie rieky je tu hlboké 200 – 300 m a koryto vytvára 7 veľkých meandrov. Predstavuje krajinársky a prírodovedne najhodnotnejšie územie Pieninského národného parku s veľmi významnou turistickou atraktivitou. Turistický chodník popri rieke v prielome spája známy Červený Kláštor s obcou Lesnica na opačnej strane. Chodník je zároveň náučno-exkurznou trasou s 10 zastávkami…
3. Exkurzia do Vyšehradu, Ostrihomu a Štúrova
Kabinet geografie organizuje aj exkurziu na Vyšehrad pre prvé ročníky. Exkurzie sa uskutočňujú v mesiaci september a október. Žiaci sa okrem histórie Vyšehradu mohli pokochať veľkolepou bazilikou v Ostrihome a odpočinúť si v historickom centre mesta Štúrovo. Najväčší zážitok im však poskytla bobová dráha pri Vyšehrade.
4. Exkurzia do Hurbanova – hvezdáreň a hydrometeorologický ústav
Žiaci 3G a 4G sa zúčastnili exkurzie vo hvezdárni celoeurópskeho významu. Spoznali históriu a súčasnosť hvezdárne a v planetáriu sa vizuálne oboznámili s planétami Slnečnej sústavy. Následne sme navštívili meteorologickú stanicu.