Španielsky jazyk

Španielsky jazyk vyučujú:

znak

  • Mgr. Alžbeta Kaššová
  • Mgr. Rebeka Vlahy

 

Španielčina vo svete a možnosti jej využitia

  • je to románsky jazyk
  • španielčinou sa hovorí v Španielsku, v 21 krajinách Strednej a Južnej Ameriky, na Kube, v južných štátoch USA, v New Yorku, v určitých oblastiach Afriky a na Filipínach
  • je úradným jazykom nielen v Španielsku a v Latinskej Amerike, ale aj v OSN
  • vo svetovom meradle už roky sa umiestňuje ako 3. svetový jazyk, s ktorým sa hovorí vyše 300 miliónov ľudí
  • na Slovensku bolo založené zatiaľ 8 sekcií španielskeho bilingválneho gymnázia so zameraním na štúdium španielskeho jazyka a kultúry a ešte chystajú ďalšie 2.
  • žiaci a študenti španielčiny majú stálu podporu Španielskeho veľvyslanectva, ktoré sídli v Bratislave a v roku 2005 bolo otvorené virtuálne a vzdelávacie centrum s knižnicou Instituto Cervantes v Bratislave
  • španielčinu sa dá u nás študovať na FiFUK, na Pedagogickej Fakulte a na Ekonomickej v Bratislave, na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre, na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici.
  • pre študentov španielčiny je možnosť zúčastniť sa na olympiádach (ceny: cenné publikácie, slovníky, knihy, finančná odmena a prípadne cesta grátis do Španielska)
  • cvcje možnosť získať medzinárodný certifikát o znalosti jazyka španielskeho: Diplomas de Español, obsahuje 3 rôzne stupne (Inicial, Básico, Superior). Skúšku hodnotí a diplom vydá najstaršia univerzita v Španielsku: Universidad de Salamanca. Skúšku sa dá vykonať v Bratislave dvakrát ročne (na jar a na jeseň) prostredníctvom Španielskeho veľvyslanectva. Bližšie informácie: http://cvc.cervantes.es/aula/dele

Olimpiada de Español

Školské kolo olympiády v španielskom jazyku sa uskutoční v decembri 2024.

Tí najúspešnejší postupujú ďalej na krajské (február 2025), príp. celoslovenské kolo (marec 2025).

Ďalšie informácie od vyučujúcich.

Jazykový pobyt v Madride (Španielsko) v júni 2011

V spolupráci s edukačným centrom výmenných pobytov v Madride naše gymnázium organizovalo jazykový pobyt do Madridu pre školský rok 2010/2011, ktorého sa môže zúčastniť max. 30 španielčinárov druhého a tretieho ročníka.

Prvoradým cieľom nášho pobytu je zdokonalenie sa v jazyku, prekonanie jazykovej bariéry, a samozrejme spoznanie novej krajiny a jej kultúry.

Španielska strana nám zabezpečuje ubytovanie v študentskom domove a stravu. Program je bohatý, plánujeme navštíviť nielen Madrid, hlavné mesto ale aj jeho okolie. Určite nevynecháme svetoznámu obrazáreň Museo del Prado, kráľovský palác – El Palacio Real, Centrum Moderného umenia Centro de Arte Reina Sofía, či kláštor El Escorial ako ani rodné mesto spisovateľa Cervantesa Alcalá de Henares…

Všetci sa veľmi tešíme!

Desať nezabudnuteľných dní v Španielsku

Každý vie, že najlepším spôsobom ako zvládnuť cudzí jazyk na výbornú, je stráviť nejaký čas v cudzej krajine, alebo byť v neustálom kontakte s ľuďmi, ktorí v nej žijú. Študenti Gymnázia Ľ. J. Šuleka takéto možnosti a podmienky majú. Na jeseň boli v Londýne, v tomto školskom roku absolvovali výmenný pobyt s nemeckým mestečkom Waldkreiburg a pred dvomi týždňami sa vrátili zo Španielska.

Projekt Madrid- Komárno sa začal v máji, kedy 16 španielskych študentov zo strednej školy VEGA DEL JARAMA, z mestečka pri Madride, navštívilo Šulekovo gymnázium v rámci svojho poznávacieho cestovateľského okruhu po Strednej Európe. Navštívili Budapešť, Komárno, Bratislavu a Prahu. Naši študenti im zabezpečili bohatý program, predstavili im našu kultúru a zvyky. Čakala ich prehliadka mesta, zúčastnili sa prezentácie o pevnostnom systéme, navštívili Podunajské múzeum, Nádvorie Európy. Absolvovali plavbu loďou a výlet do Štúrova spojený s návštevou baziliky v Ostrihome. Posledný deň ich pobytu sa uskutočnil rozlúčkový večierok, kde si študenti vymenili rôzne suveníry, ktoré im budú pripomínať spoločne strávený čas. Študenti Gymnázia Ľ. J. Šuleka im návštevu opätovali. Prvou destináciou bolo mesto Nice, kde prežili nádherný deň na Azúrovom pobreží. Hlavným programom a cieľom však bola návšteva strednej školy IES VEGA DEL JARAMA a stretnutie so španielskymi priateľmi. Je ťažké spomenúť alebo vybrať tie najlepšie miesta, určiť najkrajší zážitok. Pre niekoho to bolo hlavné mesto Madrid, ktorý študentov uchvátil svojou bezprostrednou a priateľskou atmosférou, veselými a milými ľuďmi . Každého pravdepodobne „zasiahlo“ niečo iné. Priaznivci umenia a histórie si prišli na svoje pri návštevách množstva múzeí a pamätihodností, „ naživo“ videli slávny Picassov obraz Guernica, či diela Salvatora Dalího. Milovníci literatúry boli vo vytržení pri návšteve mesta Alcalá de Henares – rodiska spisovateľa Miguela Cervantesa Saavedru a jeho rodného domu. Športoví fanúšikovia určite nikdy nezabudnú na návštevu štadiónov dvoch najvýznamnejších španielskych futbalových mužstiev Real Madrid a FC Barcelona. Návšteva Španielska sa samozrejme nemohla obísť bez toho, aby študenti ochutnali typické miestne špeciality a delikatesy.

Prežili desať nádherných dní, ktoré im budú pripomínať nielen suveníry, ale hlavne spomienky a zážitky . V rámci štúdia španielčiny sa tam mnohí vrátia aj v budúcnosti, ale ako sa vyjadrili študenti, tento pobyt bude mať v ich srdciach jedinečné miesto.

Na záver by sa študenti chceli poďakovať vyučujúcim španielskeho jazyka Mgr. Ágnes Talačovej a Mgr. Kolomanovi Vasimu, že im umožnili spoznať nezabudnuteľnú tvár krajiny, ktorú dovtedy poznali len z televízie, literatúry, prípadne z rozprávania svojich učiteľov.

Matúš Kešiar

Študenti pred Kráľovským palácom v Madride

Študenti pred Kráľovským palácom v Madride

Ak chceš vidieť viac o pobyte v Španielsku, pozri si prezentáciu.

Barcelona

Permalink

Comments are closed.