Category Archives: Fyzika
Fyzika
Vyučujúci
- Mgr. Jozef Dolinský
- Mgr. Jaroslav Ježo
- Mgr. Ivica Gyurcsovicsová
- Mgr. Milan Kováč, PhD.
Výuka
Fyzika je súčasťou výuky na každej strednej škole všeobecného zamerania. Povinná výučba je sústredená do prvých troch ročníkov štúdia v štvorročnom gymnáziu, v osemročnom gymnáziu je to 7 ročníkov, počnúc Primou a končiac Oktávou. Okrem povinnej výučby majú žiaci možnosť absolvovať voliteľný predmet seminár z fyziky v treťom a štvrtom ročníku (resp. septime a oktáve).
Naša škola má na výuku fyziky vhodné podmienky, pretože máme vybudovaný komplex pozostávajúci z fyzikálnej posluchárne, laboratória a kabinetu fyziky, všetko vedľa seba. Takto aj pri teoretickom vysvetľovaní učiva, je možné predviesť pokusy, pretože všetky pomôcky sú “pri ruke” v kabinete. Poslucháreň je vybavená modernou videotechnikou, ktorú vo výuke často využívame. Dobrou spoluprácou so Slovenskou ústrednou hvezdárňou v Hurbanove, sa nám podarilo získať niekoľko zaujímavých odborných filmov s astronomickou tematikou. Laboratórium je vybavené elektroinštaláciou s bezpečným napätím pre pokusy z elektriny, plynom a samozrejme vodou. Okrem toho sa v kabinete fyziky nachádza aj miniknižnica s odbornou literatúrou z oblasti fyziky a matematiky.
Maturita z fyziky
Z fyziky je možné vykonať aj maturitnú skúšku, ktorá pozostáva z vyriešenia príkladu a teoretickej časti. Uchádzač o maturitnú skúšku z fyziky, nemusí absolvovať voliteľný predmet seminár z fyziky v treťom a štvrtom ročníku (resp. septime a oktáve) a k skúške môže pristúpiť ak úspešne zvládol učivo na predpísaných povinných hodinách fyziky, avšak väčšina študentov, ktorí majú záujem vykonať maturitnú skúšku z fyziky si zvolí seminár z fyziky, kde majú študenti možnosť a priestor na precvičenie a rozšírenie základných poznatkov z fyziky.
Virtuálna prehliadka Multimediálnej učebne
Prezrite si našu multimediálnu učebňu, v ktorej prebieha väčšina hodín fyziky,
a niekoľko zaujímavých fyzikálnych pokusov
Multimediálna učebňa
Magnetické indukčné čiary
“Čo vieš o hviezdach?”
15. júna 2023 sa uskutočnilo celoslovenské kolo astronomickej vedomostnej súťaže “Čo vieš o hviezdach” v Prešove, na ktorej našu školu a celý Nitriansky kraj reprezentoval Matúš Halmo (2.A). V silnej konkurencii sa umiestnil v prvej dvadsiatke. Blahoželáme. Viac na Facebooku
Hviezdou vďaka hviezdam…
Exkurzia Multium
Dňa 16. júna 2022 sa trieda Kvarta zúčastnila exkurzie v zážitkovom centre Multium v Bratislave. Ďalej sme pokračovali prehliadkou bratislavského hradu. Exkurziu sme ukončili neskorším obedom v nákupnom centre Eurovea.
Astronomická súťaž “Čo vieš o hviezdach”
14. marca 2017 sa v priestoroch Slovenskej ústrednej hvezdárne v Hurbanove konalo okresné kolo astronomickej súťaže “Čo vieš o hviezdach”. Súťaž má dlhú tradíciu, pretože sa konal už 27. ročník tejto súťaže, v ktorej reprezentovali našu školu Matúš Béber 1.B a Matúš Výboch 1.A. Súťaž pozostávala z riešení astronomických výpočtov, histórie astronómie a orientácie na mape súhvezdí. Počas čakania na vyhodnotenie bol pre súťažiacich pripravený zaujímavý program v planetáriu. V III. kategórií dosiahli naši študenti vynikajúce výsledky. Na treťom mieste sa umiestnil Matúš Béber 1.B a víťazom okresného kola sa stal Matúš Výboch 1.A. Obaja naši súťažiaci budú reprezentovať okres Komárno v krajskom kole, ktoré sa bude konať v apríli v Nitre.
Olympiáda a fyzikálne súťaže
Záujemcovia o riešenie fyzikálnej olympiády a ostatných súťaží z fyziky,
môžete sa osobne obrátiť na Mgr. Jozefa Dolinského
Odkazy na zdroje informácií:
Výstava Cosmos Discovery
Dňa 28. septembra 2016, 25 študentov seminára z Fyziky 3. a 4. ročníka, navštívili jedinečnú výstavu Cosmos Discovery v Bratislave, v areáli výstaviska Incheba. Výstava zachytáva celé dejiny kozmonautiky od K. E. Ciolkovského až po dnešok, lety raketoplánov a Medzinárodnej vesmírnej stanice ISS. Medzi exponátmi sa nachádzajú modely kozmických lodí Apollo, Sojuz a Mesačného vozidla Rover v skutočnej veľkosti, modely rakiet Apollo, diaľkovo ovládaného mesačného vozidla Lunochod. Asi najzaujímavejším artefaktom je skutočná časť trysky motora, vyhoreného 1. stupňa rakety Saturn V. Unikátne sú aj autentické predmety, ako napríklad osobné digitálne hodinky sovietskeho kozmonauta Georgija Grečka, ktoré mal so sebou na 2 vesmírnych misiách. Študenti si mohli pozrieť medzi inými exponátmi aj kozmickú stravu, samozrejme “nechýbali” na výstave aj naši kozmonauti Vladimír Remek, a Ivan Bella. Málokto tuší, že aj Slovensko má svoju umelú družicu – skCUBE, ktorá tiež medzi exponátmi nemohla byť vynechaná. Unikátom je aj kozmický inkubátor určený na liahnutie prepelíc vo vesmíre, vyrobený slovenskými vedcami. Týmto experimentom sa zaoberal Ivan Bella. Medzi zaujímavosti patrili napríklad fotoaparáty Hasselblad, ktoré používali atronauti pri misiách na Mesiac. Počas prehliadky dostane každý účastník audio sprievodcu, čo je zariadenie podobné telefónnemu slúchadlu a po zvolení čísla exponátu, si môže vypočuť komentár. Pre študentov to bola jedinečná príležitosť nie len vidieť, ale na vlastnom tele si aj vyskúšať pocity kozmonautov, pretože si mohli vyskúšať gyroskopický simulátor beztiažového stavu. Je to v skutočnosti kreslo, kde je človek pevne pripútaný popruhmi, a sedačka je upevnená v troch kruhových obručiach, ktoré sa môžu otáčať vo všetkých smeroch. Po približne 2 hodinách strávených na výstave nastal čas na obed, preto sme zamierili do neďalekého nákupného centra. Dúfame, že takáto výstava, ktorá poskytuje študentom zážitkovú formu poznávania, prebudí v mladých ľuďoch záujem o vedu, fyziku, techniku. Ako pedagogický dozor sa výstavy zúčastnili Mgr. Jaroslav Ježo a Mgr. Jozef Dolinský.
Otvorená hodina fyziky s tabletmi
12. októbra 2016 zorganizovala predmetová komisia matematiky fyziky a informatiky v rámci Šulekových dní, otvorenú hodinu fyziky v triede Sekunda. Otvorené hodiny slúžia ako inšpirácia a výmena skúseností medzi pedagógmi. Medzi pozvanými nechýbali ani pán riaditeľ, pani zástupkyne a ostatní členovia predmetovej komisie. Hodina sa uskutočnila pod vedením Mgr. Jozefa Dolinského. Témou vyučovacej hodiny bolo meranie času. Žiaci ale tentokrát nepoužívali klasické učebnice a zošity, pretože používali tablety. Hodina bola doplnená mnohými videoukážkami priamo z internetu, počas hodiny sme zo žiakmi virtuálne navštívili Múzeum hodín v Bratislave, nazreli sme prostredníctvom videa do útrob najznámejších vežových hodín Big Ben v Londýne. Nemohli sme vynechať ani premenu jednotiek času, kde žaci Sekundy preukázali úžasnú bystrosť a presné výpočty. Hodinu sme zakončili krátkym testom v ktorom všetci obstáli. Účelom tejto otvorenej hodiny, bolo interaktívne použitie tabletov vo výuke. Po skončení odchádzali všetci spokojní, nakoľko nám tablet priniesol na hodiny úplne nové a netradičné možnosti výuky. Táto hodina bola pilotným projektom využívania tabletov a v blízkej budúcnosti sa tablety stanú každodenným pomocníkom nie len pre žiakov, ale aj pre učiteľov.
Laboratórne cvičenia
1. ročník
- Laboratórne cvičenie č. 1 – Meranie dĺžky telies
- Laboratórne cvičenie č. 2 – Meranie hustoty telies
- Laboratórne cvičenie č. 3 – Pozorovanie kinematiky pohybu guľôčky …
- Laboratórne cvičenie č. 4 – Pozorovanie premien energie
- Laboratórne cvičenie č. 5 – Meranie súčiniteľa šmykového trenia
- Laboratórne cvičenie č. 6 – Meranie výtokovej rýchlosti kvapaliny
2. ročník
- Laboratórne cvičenie č. 1 – Meranie priemeru molekuly kyseliny olejovej
- Laboratórne cvičenie č. 2 – Meranie mernej tepelnej kapacity
- Laboratórne cvičenie č. 3 – Meranie povrchového napätia vody z kapilárnej elevácie
- Laboratórne cvičenie č. 4 – Meranie zotrvačnej hmotnosti mechanickým oscilátorom
- Laboratórne cvičenie č. 5 – Overenie vzťahu pre periódu kyvadla
3. ročník – seminár z fyziky
- Laboratórne cvičenie č. 1 – Meranie vlnovej dĺžky svetla vo vode
- Laboratórne cvičenie č. 2 – Meranie elektrického odporu rezistora
- Laboratórne cvičenie č. 3 – Meranie merného elektrického odporu vodiča