Monthly Archives: Október 2013

Budúcnosť našich fyzikov

Stáva sa už tradíciou, že počas Šulekových dní, ktoré organizuje naša škola, sa konajú rôzne aktivity pre našich študentov. K programu prispievajú aj vyučujúci predmetu fyzika, organizovaním rôznych prednášok a besied. V minulosti to boli prednášky pracovníkov Geofyzikálneho ústavu SAV v Hurbanove pána Dorotoviča a pána Mgr. Petra Dolinského. Ďalej to boli prednášky pracovníkov Slovenskej ústrednej hvezdárne v Hurbanove pána Valacha a pána Vidovenca, besedy s našimi bývalými žiakmi, pánom Feketem, úspešným jadrovým fyzikom a pánom Fridrichom Valachom, úspešným účastníkom medzinárodného kola astronomickej olympiády.

24 októbra 2012 sa v rámci Šulekových dní konala na našej škole odborná prednáška na tému astronómie. Prednášku pre nás pripravil a prezentoval Mgr. Marián Vidovenec, astronóm, pracovník Slovenskej ústrednej hvezdárne v Hurbanove. Pán Vidovenec orientoval svoju prednášku o vzniku vesmíru pre našich seminaristov z tretieho a štvrtého ročníka skôr z filozofického pohľadu. Previedol nás zaujímavou formou postupným vývojom názorov od minulosti, až po súčasnosť. Po prednáške nasledovala beseda v rámci ktorej pán Vidovenec odpovedal na zaujímavé otázky zo strany seminaristov.

Exkurzia v Geomagnetickom observatóriu v Hurbanove

Dôvodom, že sme so žiakmi navštívili toto pracovisko, bola v skutočnosti Olympiáda z dejepisu pre žiakov 8-ročného gymnázia. Súťaž skončila, do odchodu autobusu nám zostávala asi hodina, preto som telefonicky kontaktoval Mgr. Petra Dolinského, ktorý pracuje v Geomagnetickom observatóriu SAV v Hurbanove.

seizmograf1 Po chvíli čakania sme sa ocitli pred historickou budovou, v ktorej už vyše 100 rokov nepretržite pracuje zariadenie, ktoré zaznamenáva všetky otrasy zeme – seizmograf. Je to historicky veľmi vzácne zariadenie a je to najstarší seizmograf v strednej Európe a patrí medzi najstaršie aj na svete. Dal ho vybudovať Mikuláš Konkoly Thege začiatkom minulého storočia.
seizmograf2 Seizmograf je natoľko citlivý, že ak zaznamená pohyb zemskej kôry o 1 mm, potom na zázname sa táto výchylka prejaví ako 4 cm. Mgr. Peter Dolinský nám vysvetlil princíp činnosti tohoto zariadenia a ukázal nám záznamy meraní zemetrasení z mája 2008. Znie to až neuveriteľne, ale v Hurbanove zaznamenali otrasy pôdy ničivého zemetrasenia v Číne. Rovnako sme si mohli pozrieť záznamy zo zemetrasenia, ktoré spôsobilo obrovskú vlnu tsunami 26. decembra 2004 v Indickom oceáne.

Potom sme sa presunuli do druhej budovy, prehliadli sme si pracoviská, kde sa počítačmi spracovávajú údaje nie len zo seizmografu. Súčasťou tohoto pracoviska je aj meteorologická stanica. Po trocha namáhavom výstupe po pôvodných historických železných točitých schodoch, sme sa ocitli na streche budovy, kde sú umiestnené zariadenia na meranie rýchlosti a smeru vetra, atmosférického tlaku, vlhkosti vzduchu a zaujímavá vrúbkovaná tyč, ktorá slúži na meranie námrazy. Meranie námrazy prebieha tak, že ak je na tyči námraza, tyč sa odváži, potom sa nechá odmrznúť a usušiť a odváži sa znova. Z rozdielu hmotností je možné vypočítať koľko námrazy vznikne za určitý čas. Zo strechy budovy sme mali nádherný výhľad na celé Hurbanovo, len počasie bolo daždivé, tak viditeľnosť bola horšia. Na záver sme sa zapísali do knihy návštev a všetci sme dostali knihu vydanú pri príležitosti 100. výročia založenia Geomagnetického observatória. Poďakovali sme Mgr. Petrovi Dolinskému za odborný výklad a spokojní sme odcestovali späť do Komárna.

Odkazy na fyzikálne stránky

Laboratórne cvičenia

1. ročník
2. ročník
3. ročník – seminár z fyziky